Tablica kredowa dla dzieci do domu i do ogrodu – pomysły na gry i zabawy na czas kwarantanny

Tablice kredowe dla dzieci do domu i do ogrodu
Tablice kredowe dla dzieci - gry i zabawy na czas kwarantanny

 


W co się bawić ?

Kwarantanna podczas epidemii koronawirusa to czas, kiedy musimy być bardzo ostrożni, odpowiedzialni, cierpliwi i kreatywni. Nasza pomysłowość jest szczególnie potrzebna, kiedy w naszym domu mieszkają również dzieci.  Każdego dnia wymagają one od nas nowych zajęć i zabaw. Okazuje się, że w tym nie łatwym zadaniu bardzo pomocna jest tablica kredowa.
 

Dlaczego tablica do pisania kredą sprawdza się w czasie kwarantanny?

W czasie kwarantanny możemy przebywać jedynie w swoim mieszkaniu, na balkonie lub w ogrodzie. Tablicę kredową można powiesić lub postawić w każdym z tych miejsc. Rozmiar tablicy możemy dobrać odpowiednio do powierzchni jaką dysponujemy. Do wyboru mamy tablice bez ram lub tablice w drewnianych ramach. Drewniane ramy mogą być też pomalowane na kolor czerwony, zielony, niebieski, żółty lub pomarańczowy. Jeżeli tablica ma być na stałe zawieszona lub postawiona na zewnątrz, to  najlepiej jest kupić tablicę kredową wodoodporną.
 

Dlaczego dzieci lubią pisać kredą po tablicy?

Większość z nas na pewno zauważyła, że dzieci najchętniej i najdłużej bawią się prostymi rzeczami. Często znaleziony podczas spaceru patyk bardziej cieszy dziecko niż najnowsza elektrozabawka. Dzieci z natury są odkrywcze i mają dużą wyobraźnię. Dlatego im prostsza zabawka tym większe możliwości jej wykorzystania. Tablica kredowa może służyć jako miejsce do narysowania lub napisania czegoś, ale może być też częścią innej zabawy. Może być jej uzupełnieniem, ale często jest jej inspiracją.
 

Od którego roku życia dziecka przeznaczona jest tablica kredowa?

Sama tablica kredowa wykonana jest z bezpiecznych materiałów. Nie ma obaw o to, aby spowodowała jakiekolwiek reakcje związane ze zdrowiem dziecka. Musimy jedynie pamiętać o właściwym umocowaniu tablicy.  Rozwiązaniem jest też położenie jej na podłodze czy trawniku. Jedynym ograniczeniem co do stosowania tablicy kredowej jest zdolność manualna dziecka. Jeżeli dziecko potrafi posługiwać się kredą lub markerem kredowym, to nie ma przeszkód aby korzystało z tablicy.
 

Kreda czy markery kredowe – czym lepiej pisać po tablicy kredowej?

Wybór pomiędzy kredą a markerami kredowymi zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od tego gdzie używamy tablicy. Markery kredowe są narzędziem do pisania o wiele bardziej czystszym od tradycyjnej kredy. Nie pylą, nie sypią się i nie brudzą. Dlatego, jeżeli mamy tablicę kredową w mieszkaniu, to warto pomyśleć właśnie o markerach kredowych. Markery kredowe mają poza tym bardzo regularną linię pisania, a ich kolory są intensywne. Jeżeli mamy tablicę kredową w ogrodzie, to możemy zaproponować dzieciom zwykłą kredę. Jest ona dużo tańsza od markerów kredowych. Pozwala ona dzieciom na uzyskanie ciekawych plastycznych efektów, których nie osiągnie się inną tradycyjną techniką.
 


10 dobrych pomysłów na gry i zabawy na tablicy kredowej


Gry i zabawy na tablicy kredowej
  

Istnieje wiele pomysłów na gry i zabawy z wykorzystaniem tablic kredowych. Ich atutem jest to, że można je wykorzystywać do zabawy z dziećmi w każdym wieku. Możemy też tak zaaranżować zasady gier, aby jednocześnie mogły bawić się ze sobą dzieci w różnym wieku a nawet dorośli. Poniżej znajduje się 10 przykładów gier i zabaw z wykorzystaniem tablicy kredowej.
 
  • GRA W WISIELCA

Jeden gracz (rozgrywający) wymyśla słowo. Na tablicy kredowej rysuje tyle poziomych kresek ile liter je tworzy. Pozostali gracze w określonej kolejności starają się odgadnąć te litery. Jeżeli litera zostanie odgadnięta to rozgrywający wpisuje ją / je w odpowiednich miejscach. Jeżeli gracz nie „trafi” litery w słowie to rozgrywający rysuje element symbolicznej szubienicy i wiszącego na nim ludzika. W ten sposób trwa rywalizacja pomiędzy rozgrywającym a graczami stanowiącymi drużynę. Drużyna ma za zadanie odgarnąć słowo wymyślone przez gracza, zanim ten narysuje kompletną szubienicę i ludzika.
 
  • GRA W RZUKI

Narysujcie na wiszącej tablicy kredowej tarczę do rzutków. Do tego celu można użyć różnej wielkości okrągłych przedmiotów, np. talerzy, pokrywek, spodków itp. Opiszcie punktację na tarczy. Zamiast punktów można określić zadania (można tak również rozdysponować np. podział obowiązków w domu). Rzucamy do tarczy małymi kawałkami kredy, która zostawia po sobie ślad, więc nie ma obaw o jakiekolwiek spekulacje.
 
  • PAŃSTWA MIASTA

Rysujemy na tablicy tabelę podzieloną na dowolną ilość kolumn. Każda kolumna to inna kategoria. Nie ma określonych sztywno zasad co do kategorii, ale nazwa gry wzięła się od tego, że pierwsza kategoria to państwo, a druga miasto. Ale my możemy fantazjować i wymyślać swoje bardziej lub mniej trudne kategorie. Każdy z uczestników w momencie podejścia do tablicy losuje obraną wcześniej metodą, literę alfabetu. Jego zadaniem jest jak najszybsze wpisanie do każdej z kategorii słów zaczynających się na wylosowaną literę.  
 
  • KÓŁKO KRZYŻYK

Gra rozgrywa się na planszy o 9 polach w podziale 3×3. Gracze naprzemiennie zaznaczają upatrzone pola symbolem kółko lub krzyżyk. Celem gry jest zaznaczenie 3 pól w jednej linii.
 
  • ZIEMNIAKI

Aby rozpocząć grę, musimy narysować kopiec ziemniaków (ZOBACZ SZABLON).  Następnie raz jedna, raz druga osoba zamalowujemy po jednym ziemniaku z kopca. Gra polega na tym, że każda osoba ma za zadanie ukończyć jak najwięcej linii (zamalowując ostatni kartofelek w szeregu). Zapisujemy sobie tyle punktów, ile liczy nasza linia. Na koniec gry podliczamy punkty, wygrywa osoba, która ma ich najwięcej.
 
  • WYRAZOWY WĄŻ

W zabawie chodzi o to, by stworzyć z wyrazów jak najdłuższego i najbardziej pokręconego węża. Zaczynamy od napisania pierwszego słowa. Może to być imię dziecka, np. Tomek. Zadaniem następnego gracza jest zapisanie słowa zaczynającego się na literę „k”, czyli na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Czynność tę powtarzamy, pamiętając, że wąż może skręcać w różne strony i robić pętelki. W grze tej słowa raz użyte nie mogą się powtórzyć.
 
  • KRESKI

Zabawa polega na jak najszybszym odgadnięciu, co druga osoba rysuje. Dla ułatwienia mogą to być rzeczy, które znajdują się wokół lub z zakresu danej kategorii (np. zwierzęta,  przedmioty w szkole). Odliczamy pociągnięcia kredy – kreski. Kto szybciej zgadnie co rysujący chce narysować, ten wygrywa.
 
  • WSPÓLNE RYSOWANIE

To zabawa bardzo podoba się najmłodszym dzieciom. Polega ona na tworzeniu wspólnego dzieła. Pierwsza osoba, np. jeden z rodziców zaczyna od narysowania domu. Pozostali członkowie rodziny kolejno podchodzą do tablicy i dorysowują następne elementy. W ten sposób powstaje obrazek, który narysowali wszyscy domownicy. Ciekawym urozmaiceniem tej zabawy jest jednoczesne rysowanie i opowiadanie historii, tego co dzieje się na obrazku.
 
  • SKOJARZENIA

Zabawa polega na tworzeniu ciągu skojarzeń. Pierwszy gracz mówi słowo, np. „noc”. Wtedy drugi gracz rysuje coś, co mu się kojarzy z nocą, np. „sowę”. Dalej, kolejny gracz rysuje coś co mu się kojarzy z „sową”, np. „okulary”. Ciekawe i zabawne będzie na koniec prześledzenie, jak doszło np. do tego, że "noc" doprowadziła nas np. do "patelni".
 
  • PORTRETY PAMIĘCIOWE

Ta zabawa polega na tym, że pokazujemy graczowi jakiś przedmiot lub ilustrację w książce. Dajemy mu np. 30 sekund na przyjrzenie się mu. Po tym czasie gracz ma za zadanie narysować z pamięci to co widział.  Tutaj nie liczy się talent kreślarski, lecz pamięć. Ważne, by spodnie były w odpowiednim kolorze, podobnie jak buty czy włosy.


Największy sklep internetowy z tablicami kredowymi dla dzieci do domu i do ogrodu
 


Miłej zabawy!
tekst: Bożena Ziółkowska
Akademia Pedagogiczna Kraków