Kredą po tablicy, czyli co i jak napisać na potykaczu


"Nie mamy wi-fi. Porozmawiajcie ze sobą" to hasło z potykaczy i tablic kredowych obiegło już cały świat. W Polsce wiele emocji wzbudził potykacz jednej z zielonogórskich kawiarni z napisem "Zaproś go na kawę, zanim inna zaprosi go na lody". Równie mocno zadziałało hasło wypisane przed wejściem do wrocławskiej księgarni: "Klauzula sumienia nie pozwala nam na sprzedawanie słabej literatury?. Potykacze i odrobina kreatywności w połączeniu z siłą social mediów, sprawiają, że ten sposób komunikacji z klientem jest szczególnie skuteczny. Trudno sobie dziś wyobrazić chodniki, deptaki, place czy hole galerii handlowych bez potykaczy. Ustawiane są one przed sklepami, restauracjami, hotelami, salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi. Są przed teatrami, kinami, bibliotekami i muzeami. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że dzięki popularności potykaczy, w ostatnich latach wykształciła się zupełnie nowa forma reklamy outdoorowej, z właściwym tylko sobie sposobem komunikowania się z klientem.
 
Kredą po tablicy, czyli co i jak napisać na potykaczu
Potykacz WALBA dla PATCHWORK HOSTEL Warszawa

 

Skąd się wzięły potykacze?

- Klienci szybko przestają zwracać uwagę na to, co niezmienne czy powtarzalne. Z roku na rok też stają się coraz bardziej uodpornieni na tradycyjne formy reklamy. W obecnym czasie, aby klient coś zauważył, musi się o to niemalże potknąć. Ustawiane w ciągach pieszej komunikacji tablice informacyjne spełniają właśnie takie zadanie. Stąd też wzięła się ich najbardziej popularna nazwa - potykacze ? mówi Waldemar Bałaban, właściciel sklepu internetowego WALBA.eu zajmującego się dystrybucją potykaczy.
 

Dlaczego hasła na potykaczach działają?

Główną zaletą informacji zamieszczanych na potykaczach kredowych jest możliwość łatwej, szybkiej i taniej jej zmiany. Dzięki temu można na bieżąco reagować na to, co się wokół dzieje i zawsze mieć aktualną ofertę, nawet jeśli zmienia się ona kilka razy w ciągu dnia. Można również odnieść się do mających miejsce wydarzeń (np. święta, okazje, mecze, premiera filmowa) czy nawet pogody.
 
Trafione hasło będzie nie tylko zwracać uwagę, ale zostanie zapamiętane czy nawet powtórzone. Zdaniem Darka Żamojdy z kawiarni Kopalnia Kawy z Gliwic - Dobrze wypisany potykacz potrafi zaprosić większą ilość klientów niż nie jedna płatna reklama, których jest coraz więcej dookoła nas i przestajemy na nie zwracać uwagę. Sami często w okresie letnim odchodzimy od przekazywania suchych informacji na potykaczu i staramy się w zabawny sposób zwrócić uwagę przechodnia. Nie raz byliśmy świadkami gdzie klient z uśmiechem na ustach składał swoje zamówienie często zaczynając słowami właśnie z potykacza ... ja bym chciał tą "wystrzałową" kawę ... itp. Zdjęcia te są później często umieszczane na portalach społecznościowych.Jak napisać dobre hasło na potykacz? Dobre hasło powinno skupiać uwagę i wywołać emocje. Powinno sprawiać, że przechodzień poczuje właściwy przekaz, np. hasło odda atmosferę lokalu, dobrą jakość potraw i usług czy wywoła zaciekawienie lub uśmiech.
 
Kredą po tablicy, czyli co i jak napisać na potykaczu
Kredą po tablicy, czyli co i jak napisać na potykaczu

 

Jak napisać dobre hasło na potykacz?

Dobre hasło powinno skupiać uwagę i wywołać emocje. Powinno sprawiać, że przechodzień poczuje właściwy przekaz, np. hasło odda atmosferę lokalu, dobrą jakość potraw i usług czy wywoła zaciekawienie lub uśmiech.
 
Pamiętajmy również o jakości wykonania. Treść na potykaczu musi być dobrze widoczna. Warto zainwestować w kolorowe, fluorescencyjne markery kredowe, pozwalające na dokładne prowadzenie linii pisania czy rysowania. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie do wypisania potykacza osoby z talentem plastycznym. Dzięki temu łatwiej będzie zwrócić uwagę przechodniów, zainteresować lub rozbawić, a także skłonić do działania.
 

Czy wciąż warto mieć potykacz?

Moda na potykacze utrzymuje się na świecie od wielu lat. W Polsce pojawiła się ona stosunkowo niedawno. Dlatego szukając taniej formy reklamy outdoorowej warto zastanowić się nad ustawieniem potykacza. Pamiętajmy jednak, że potykacz to tylko nośnik reklamy, prawdziwym narzędziem promocji jesteśmy sami. Pomysłów na jego zastosowanie jest wiele. Można na nim nie tylko pisać i rysować, ale również wieszać plakaty i zdjęcia, ozdabiać go dodatkowymi elementami czy nawet umieszczać próbki towarów. - Dlatego warto personalizować potykacze, umieszczając na nich logo, nazwę czy inną informację o lokalu. Wówczas mamy pewność, że popularność, jaką nasz przekaz zyskał w mediach społecznościowych, przyczyni się do wzrostu popularności naszej firmy czy usługi ? dodaje Bałaban. Dobre hasło powinno skupiać uwagę i wywołać emocje. Powinno sprawiać, że przechodzień poczuje właściwy przekaz, np. hasło odda atmosferę lokalu, dobrą jakość potraw i usług czy wywoła zaciekawienie lub uśmiech.
 

- Moja kwiaciarnia znajduje się w podwórzu, więc muszę zaciekawić przechodniów by zachęcić ich do odwiedzin. Dlatego moje potykacze zawsze są ozdobione kompozycjami kwiatowymi. W zimie korzystam z kwiatów sztucznych, natomiast w sezonie letnim znajdą się na nim kompozycje z żywych kwiatów - mówi Natalia Brągiel, właścicielka kwiaciarni NAT KWIATY z Jasła.

 

Kredą po tablicy, czyli co i jak napisać na potykaczu
Potykacz WALBA dla PATCHWORK HOSTEL Warszawa

 

Fairma Ethical Design z Krakowa tłumaczy - dzięki potykaczowi klient może bez problemu trafić do naszego sklepu. Na tablicy widnieją niezbędne informacje, które już na początku mówią, co znajduje się w sklepie. Dużą zaletą jest możliwość zmiany treści oraz to, że potykacz jest dwustronny. Na jednej stronie umieszczamy informacje po polsku, a na drugiej po angielsku, ze względu na dużą ilość zagranicznych turystów.


Że sezon na potykacze trwa, świadczą słowa Katarzyna Gilecka z Owocowego Raju z Wrocławia - W naszej firmie potykacze wykorzystujemy głównie do reklamy naszych produktów sezonowych lub nowości. Tak zareklamowane artykuły cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Na przykład w tym okresie ogromną popularnością cieszy się zimowa wersja gofra z pieczonym jabłkiem oraz świeżo wyciskane soki z ogromną dawką witamin niezbędnych nam o tej porze roku. Może zamiast samemu stać jak potykacz lepiej zrobić sobie prezent :-)

 


POTYKACZE - PHU WALBA Waldemar Bałaban

autor: Waldemar Bałaban
PHU WALBA
tel. 600 354 623
info@walba.eu
www.walba.eu

zdjęcia: archiwum firmowe WALBA i fot. naszych klientów